Prawidłowe podłączenie płyty indukcyjnej to klucz do jej bezawaryjnej, bezpiecznej i wieloletniej pracy, a co za tym idzie jest to kwestia bardzo istotna.

Na wspomniany prawidłowy montaż płyty indukcyjnej składają się liczne elementy, do których naprawdę warto podejść z rozwagą, a to dlatego że nawet pozornie nieistotne detale mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie płyty co może stanowić przyczynę awarii.

Przede wszystkim montaż winien wykonać wykwalifikowany fachowiec, najlepiej elektryk, który posiada doświadczenie w pracy z prądem. Samodzielne podłączanie płyty indukcyjnej bywa niebezpieczne, nieprawidłowo wykonane nierzadko powoduje usterki, a należy także podkreślić, że wielu producentów płyt indukcyjnych wymaga pieczątki elektryka na karcie gwarancyjnej jako potwierdzenia, że właściwej instalacji. Brak takowego stempla często jest jednoznaczny z utratą gwarancji w przypadku wystąpienia awarii płyty indukcyjnej.

Uwagę należy zwrócić również na umiejscowienie płyty indukcyjnej, ponieważ nie w każdym miejscu w kuchni może być ona zainstalowana. Szczególnie ważne jest, aby nie montować płyty indukcyjnej w miejscach, gdzie może być ona narażona na zalanie wodą. Dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno instalować płyty indukcyjnej w pobliżu zlewozmywaka.

Wynika to z prostej zasady, która mówi, iż urządzenia elektryczne nie powinny znajdować się w ścisłym pobliżu odbiorników wody. Istotne w kwestii lokalizacji płyty indukcyjnej jest również to, aby pod płytą nie montować pod nią zmywarki do naczyń, pralki czy lodówki.

Jak już zostało wspomniane optymalnie jest przy montażu płyty indukcyjnej skorzystać z pomocy specjalisty, aczkolwiek warto również samemu zaznajomić się z zaleceniami producenta, które wpisane zostały w instrukcję i zwrócić uwagę elektryka na ten aspekt.

Każdy producent w instrukcji określa, bowiem jakie przewody przyłączeniowe są dla danej płyty optymalne. Jest to uzależnione również od typu instalacji elektrycznej (1-fazowej, 3-fazowej), do której sprzęt będzie podłączany.

Ponadto podłączenie płyty indukcyjnej wiąże się z koniecznością wycięcia w blacie kuchennym otworu, w którym płyta zostanie osadzona, a na uwagę zasługuje fakt, że materiał z którego blat jest wykonany winien być odporny na temperaturę do 90°C. Pamiętać należy także o tym, że kabel zasilający płyty indukcyjnej nie może mieć styczności z elementami, które się nagrzewają, a wypełnianie szczelin między blatem kuchennym, a płytą spoinami silikonowymi to rozwiązanie nieodpowiednie.

Jak widać proces montażu płyty indukcyjnej do łatwych nie należy, ponieważ fachowa wiedza i doświadczenie są w tym przypadku nieodzowne i dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty co pozwoli nie tylko prawidłowo zainstalować indukcję, ale również uniknąć awarii wynikających z błędów montażowych.

Naprawę i serwis płyt indukcyjnych świadczymy na terenie miasta Warszawy oraz okolicznych miejscowości: Piaseczno, Wołomin, Ząbki, Kobyłka, Sochaczew, Otwock, Pruszków, Brwinów.
Call Now Button